Intervju sa Suzan Tanrijar, članicom Izvršnog odbora Erste banke
Ja sam dete Balkana i srećna sam što živim u Srbiji
Ako ste upoznali ribolovce mušičare s reke Gradac, ako ste videli izlazak sunca posle noćnog uspinjanja na vrh Trem na Suvoj planini, posetili muzej pun arheoloških artefakata u privatnoj kući lokalnog poljoprivrednika u blizini Caričinog grada, išli da posmatrate mrke medvede na Tari, ako ste proveli noć u konaku koji vode monahinje i imali privilegiju da vidite zbirku dragocenosti koje se čuvaju u srebrnoj škrinji – rekla bih da dobro poznajete Srbiju.

1. Ko je Suzan Tanrijar? Kako biste se predstavili u jednoj rečenici?
Ja sam neko ko gradi mostove u međunarodnom okruženju, ko beskompromisno praktikuje ono što „propoveda“, rođena kontrolorka zavisna od brojeva i, privatno, velika ljubiteljka prirode i strastvena planinarka.
Slika o sebi i percepcija drugih mogu se razlikovati, pa sam zamolila svoj tim da mi kaže ko je za njih Suzan Tanrijar, i ovako su me opisali: „Ona je energična osoba koja voli život, porodične vrednosti su joj veoma važne i jako ceni iskrenost i poštovanje. Profesionalni bankar i dinamična osoba, orijentisana i na ljude i na rezultate, stalno pomera granice da bi postigla izvrsnost i sa istom strašću i odlučnošću osvaja nove planinske vrhove.”
2. Koji je Vaš tipičan dan kao CFO-a/CRO-a? Koji je Vaš opis posla?
Na internetu možete pročitati različite sveobuhvatne opise kada je reč o poslu CFO-a/CRO-a, ali, u suštini, ja sam navigator banke, koji se stara da ostanemo na pravom putu i ostvarimo svoje finansijske i nefinansijske ciljeve u skladu sa očekivanjima akcionara i regulatora. Tim s kojim radim pomaže mi u usklađivanju potreba naših klijenata i zaposlenih s finansijskim ciljevima banke, jer je samo finansijski zdrava banka pouzdan i dugoročan poslovni partner.
Moj radni dan počinje rano i završava se kasno, večernje sate koristim za pregledanje mejlova, izveštaja i materijala, pripremanje beleški, praćenje vesti. Ako ne putujem, radije radim iz kancelarije nego od kuće. Na raspolaganju sam kolegama i u bilo kom trenutku mogu da mi se obrate s nekim zahtevom ili povratnom informacijom, podele svoje ideje, uspehe i probleme.
Kad god imam vremena nakon posla, vežbam u teretani kako bih smanjila stres i ostala u formi za avanture u prirodi.
3. Ako bismo pitali AI kako CFO/CRO može najbolje da radi svoj posao, šta mislite da bi bio odgovor?
Pitala sam ChatGPT i evo šta on kaže: „Ključni aspekti za uspešnog CFO-a/CRO-a su strateško i finansijsko upravljanje, operativna efikasnost, odnosi sa investitorima, usklađenost poslovanja i rukovođenje, prilagodljivost i inovativnost.”
4. Šta mislite da je najvažniji kvalitet dobrog CFO-a/CRO-a?
Tokom svoje karijere upoznala sam nekoliko odličnih finansijskih direktora kao i direktora za rizike. Od njih sam naučila da ne postoji samo jedan ključni kvalitet, naprotiv, verujem u zdravu kombinaciju više kvaliteta.
Dobar CFO/CRO gradi snažan liderski tim. Pripadam najvišem menadžmentu i dobra sam koliko i tim kojim rukovodim. Oslanjam se na njih i na njihov doprinos i delim s njima sve potrebne informacije.
Dobar CFO/CRO donosi odluke zasnovane na činjenicama i podacima. Šesto čulo i intuicija su dozvoljeni, ali moraju biti verifikovani i potkrepljeni činjenicama, inače je to pomalo kao da gledate u pasulj.
Dobar CFO/CRO mora biti čvrste ruke i jasnih stavova, osoba od integriteta i poverenja, jer ono igra vitalnu ulogu u bankarstvu. Osim toga, verujem da CFO/CRO mora biti u stanju da strategiju pretoči u konkretne operativne i merljive ciljeve, koji su razumljivi zaposlenima na svim nivoima u svakodnevnom radu.
5.Gledajući unapred, šta vidite kao glavne izazove s kojima se srpski finansijski sektor suočava danas i u budućnosti?
Srpske banke su napredne i moderne finansijske institucije na nivou svojih parnjaka u regionima centralne i istočne Evrope, odnosno jugoistočne Evrope. Stoga su i izazovi slični i višestruki.
Tehnološki poremećaj znači da banke moraju da se prilagode novim tehnologijama poput veštačke inteligencije, mašinskog učenja i računarstva u oblaku (cloud computing) kako bi ostale konkurentne. Digitalizacijom poslovanja, banke postaju izloženije različitim vrstama sajber napada i tu prevencija igra ključnu ulogu kroz finansijsku edukaciju građana u oblasti sajber bezbednosti. Erste banka je prošle godine završila višegodišnji projekat implementiravši najsavremeniji informacioni sistem, kao osnovu za sigurne digitalne platforme u budućnosti. Istovremeno smo pokrenuli nekoliko inicijativa kojima unapređujemo finansijsku pismenost naših sadašnjih i budućih klijenata.
Regulatori nameću stroge propise u sve kraćim intervalima. Članstvo u evropskoj bankarskoj grupaciji znači i veći teret za našu banku, jer smo pod regulatornim nadzorom i Narodne banke Srbije i Evropske centralne banke.
Nažalost, usvajanje ESG principa je još uvek u povoju u jugoistočnoj Evropi, ali dobija na značaju među klijentima i regulatorima zbog bliskih trgovinskih odnosa Srbije sa Evropom. Erste je banka prvog izbora za projekte obnovljivih izvora energije i u potpunosti smo posvećeni podršci našim klijentima na njihovom putu zelene transformacije.
6. Erste banka Srbija je deo Erste Grupe. Koje su prednosti članstva u jednoj od najvažnijih finansijskih grupa u regionu CIE?
Mi smo mala banka u Erste Grupi i uživamo u mogućnosti pristupa obimnim resursima korišćenjem zajedničke infrastrukture, digitalnih platformi, sofisticirane tehnologije. Da ne spominjem da možemo da iskoristimo njihovo iskustvo i izbegnemo greške i zamke u primeni ovih naprednih alata i tehnologija.
Grupa veliki akcenat stavlja i na interne mreže za razmenu znanja, ideja i najboljih praksi. Primera radi, nedavno je organizovan dvodnevni samit menadžera za rizike s preko 500 menadžera sa svih Erste tržišta. Dakle, uživamo u prednostima bliske saradnje unutar Erste Grupe, a zaposleni imaju priliku da napreduju zahvaljujući brojnim mogućnostima za učenje i razvoj.
7. Kako ocenjujete transformaciju banke od perioda Vašeg prvog mandata do danas? Koliko se tržište promenilo u međuvremenu? Šta je s klijentima, zaposlenima?
Istovremeno, automatizacija i digitalizacija ubrzano menjaju tržište rada, traže se drugačiji profili i kvalifikacije. Kao rezultat toga, imamo sve veću potrebu za stručnjacima za veštačku inteligenciju, sajber bezbednost, analitičarima podataka.
8. Šta vas drži budnim noću kao CRO-a?
Spavam dobro i imam dubok san. Erste banka je u tako dobrom stanju da me baš ništa ne drži budnom. Rizici specifični za bankarski sektor – kreditni rizik, rizik likvidnosti, operativni rizik, tržišni rizik – su pod kontrolom. Međutim, sajber rizik i rizici izazvani klimatskim promenama predstavljaju pretnju zbog koje sam stalno na oprezu, ne samo kao CRO, već i kao osoba.
Nedavno smo doživeli velike poplave u Evropi posle dugog perioda suša i požara, što su sve posledice klimatskih promena. Više od 200 godina Erste brine o finansijskom zdravlju građana, njihovom blagostanju i prosperitetu. Imajući u vidu izazove koje klimatska kriza donosi, naša posvećenost životnoj sredini i stvaranju održivog okruženja je neophodna. Stoga, u regionu centralne i istočne Evrope, usmeravamo finansijska sredstva u pravcu zaštite od klimatskih promena i zelene transformacije. Dodatno, Erste, kao članica Bankarske alijanse za neto nultu emisiju (NZBA) podstiče svoje klijente u njihovim planovima za dekarbonizaciju, obezbeđujući finansijsku i savetodavnu podršku na njihovom putu ka zelenoj tranziciji.
9. Dobar balans između privatnog i profesionalnog života je važan. Kako se snalazite kao gospođa Tanrijar i CFO/CRO Erste banke?
Magični recept je „ravnoteža između poslovnog i privatnog života“. U svojoj karijeri dugoj preko 30 godina naučila sam da možete savršeno da radite svoj posao, ali i da morate naučiti da na pravi način vodite računa o sebi, o ličnoj dobrobiti. „Ne možete sipati iz prazne šoljeˮ, savet je koji često dajem svojim kolegama.
Imam mnoga interesovanja, ali energiju uglavnom crpim iz snage prirode. Zavisnica sam od planinarenja, slobodno vreme provodim u netaknutom prostranstvu i stalno pomeram svoje granice, isto kao i u svom profesionalnom životu.
Iako sam strastvena prema svom poslu, naravno, ne ide sve uvek savršeno. Ljubav prema porodici i mom partneru predstavlja sklonište, sigurnu luku u svakoj poslovnoj oluji i stalno me podseća da treba da se fokusiram na ono što život čini vrednim življenja, na kvalitet života.
10. Čuli smo da Srbiju poznajete bolje od nekih svojih kolega. Kako to?
Ako ste upoznali ribolovce mušičare s reke Gradac, ako ste videli izlazak sunca posle noćnog uspinjanja na vrh Trem na Suvoj planini, ako ste posetili muzej pun arheoloških artefakata u privatnoj kući lokalnog poljoprivrednika, u blizini Caričinog grada (Justiniana Prima), ako ste išli da posmatrate mrke medvede na Tari, ako ste proveli noć u konaku koji vode monahinje i imali privilegiju da vidite zbirku dragocenosti koje se čuvaju u srebrnoj škrinji – rekla bih da dobro poznajete Srbiju. Sklona sam drugačijim iskustvima, lutanju izvan utabanih staza, jer me lokalna, autentična kultura zaista interesuje. Uvek sam nailazila na iskreno gostoprimstvo u Srbiji ali i u susednim zemljama. Ja sam dete Balkana i srećna sam što živim u Srbiji.